O SDH Janovice

Hasiči z Janovic
Sbor dobrovolných hasičů v Janovicích vznikl 15. března 1906, a to na návrh průkopníka hasičské myšlenky, nadučitele Josefa Lehara (1863-1913) . Tehdy sbor obnášel 35 činných členů a 42 finančně přispívajících členů. I když se v následujících desetiletích měnil název sboru, vždy byla hlavním cílem "Pomoc bližnímu", ochrana majetku a zdraví občanů před ohnivým živlem. Pomalu se blíží doba, kdy SDH Janovice oslaví již 117 let od svého vzniku, tak alespoň ve stručnosti  představme činnost sboru na těchto stránkách, její osobnosti a významné události.

Úvodem je třeba říci, že dobrovolní hasiči mají dvě části. Jedná se o spolek a výjezdovou jednotku sboru. Tyto dvě části však nemusí být společné – jsou obce, kde jsou jen sbory, a také města, kde jsou jen jednotky, ale nemají sbory a opačně.
Sbor dobrovolných hasičů tedy SDH je sdružení, spolek, kdy se členem SDH může stát vlastně každý stejně tak jako třeba u Sokolů, Myslivců,.. Jsou to hasiči, kteří pracují s dětmi, pracují pro veřejnost, věnují se požárnímu sportu a vlastně vychovávají další generaci hasičů. Členové SDH mohou být součástí JSDH obce, ale také to tak být vůbec nemusí. Sbor má například 80 členů, ale jen 20 bude vykonávat činnost ve výjezdové jednotce.
JSDH – ty označují Jednotku Sboru dobrovolných hasičů (případně se dodává ještě „O“ jako obce nebo „P“ jako podniku). Tato výjezdová jednotka pomocí své techniky likviduje vznikla nebezpečí na územi obce i mimo něj.

Členské příspěvky

Úhradu členských příspěvků za rok 2022 lze provést buď osobně u hospodáře sboru p. Zdralkové (po telefonické domluvě, tel.: 731 176 619) nebo převodem na hasičský účet (216311289/0300). Při převodu na účet uveďte do poznámky Vaše jméno a příjmení.
Roční příspěvek: 200 Kč (za rok 2023 - 350Kč) . Senioři nad 65 let pak příspěvek 150 Kč (za rok 2023 - 200 Kč)